«Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych».

(Katechizm Kościoła Katolickiego nr. 1471)


Odpust parafialny to uroczystość, która odbywa się dorocznie i jest związana ze świętem patronalnym danej parafii lub kościoła. Podczas odpustu istnieje możliwość uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny pod pewnymi warunkami czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości. Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować go za zmarłych.

Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna, (może być w okolicy odpustu, a nie w sam dzień). Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę… i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Festyn parafialny – Najważniejszymi  celami festynu parafialnego jest budowanie wspólnoty parafialnej i pogłębianie więzi międzyludzkich. Festyn współtworzą grupy i wspólnoty działające przy parafii oraz wierni.