«Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?» (J 11,25-26).
( Katechizm Kościoła Katolickiego nr.1690 )
Żegnając zmarłego, Kościół „poleca go Bogu”. Jest to „ostatnie pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu członkowi, zanim jego ciało będzie wyniesione i pogrzebane” W tym ostatnim pozdrowieniu „śpiewamy dla uczczenia jego odejścia z tego życia i rozstania się z nami, ale także dlatego że nadal trwamy w komunii i w zjednoczeniu. Śmierć nie oddziela nas od siebie, ponieważ wszyscy zdążamy tą samą drogą i odnajdziemy się w tym samym miejscu. Nie będziemy nigdy rozłączeni, ponieważ żyjemy dla Chrystusa i teraz jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, idąc ku Niemu…
Wszyscy razem będziemy kiedyś w Chrystusie” (Św. Symeon z Tesalonik, De ordine sepulturae: PG 155, 685 B).
Fotoreportaż z uroczystości pogrzebowej jest decyzją, którą podejmują osoby chcące zachować w pamięci „ostatnie pożegnanie” bliskiej osoby. Dla których też ważne jest wspomnienie osób uczestniczących w pogrzebie, a także chwil, które pozwolą przypomnieć o uroczystości ostatniego pożegnania. Zdjęcia należą do jednych z naj bardziej delikatnych, pełnych empatii, współczucia reportaży fotograficznych, dotykają bowiem kwestii oraz momentów bardzo osobistych. Jest również pamiątką, która okazuje się bardzo cenna i doceniana najczęściej dopiero po latach. Kiedy minie większy ból można na spokojnie powspominać uroczystość, a młode pokolenia będą mogły zobaczyć zarówno jej przebieg, jak i zgromadzone razem osoby z całej rodziny.
Fotografia pogrzebowa to także dobry wybór podczas uroczystości w dobie pandemii koronawirusa. Przepisy znacznie ograniczają liczbę osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. Fotografie z kościoła i cmentarza to bardzo dobry sposób, aby każdy mógł uczestniczyć w ostatniej drodze zmarłego.